Ułatwienia dostępu

MobiLab

Cel projektu:
Skuteczna i angażująca edukacja w terenie z wykorzystaniem technologii cyfrowych do zbierania i analizy danych.
Nauczycielu! Pobierz bezpłatny podręcznik edukacji klimatycznej, który wesprze Cię w Twojej codziennej pracy.

Polskie szkoły rzadko prowadzą zajęcia w terenie. Większość lekcji, również tych z natury, wymagających kontaktu z przyrodą, prowadzona jest w murach szkoły. Dlatego uczniowie nie uczą się przez doświadczanie, a otrzymują wiedzę podawczo. W ten sposób omija ich wiele umiejętności, które naturalnie mogliby zdobywać podczas badań w terenie.

MobiLab to mobilna pracownia – laboratorium warsztatowe, w którym łączymy nowe technologie z zajęciami terenowymi i analizą danych pod okiem ekspertów. Realizuje ono założenia programu oraz modelu edukacji o środowisku Code For Green®, którego jest integralną częścią. Autorski model powstał na bazie wieloletnich doświadczeń zbieranych w ramach programów, które wspólnie opracowaliśmy z nauczycielami oraz we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza i Politechniką Poznańską. 

Mobilne Laboratorium – MobiLab to nowoczesna formuła edukacyjna, która nie tylko w ciekawy sposób umożliwia realizację podstawy programowej, ale też wciąga nauczycieli, edukatorów i uczniów w świat technologii i projektowania użytecznych dla klimatu, zasobów wodnych i bioróżnorodności rozwiązań. 

 

ffis-zaniemysl-joanna-debicka-jocka-fotografia42
MobiLab11

Uczestnicy programu poznają wiele nowoczesnych narzędzi, jak kartowanie terenu z wykorzystaniem tabletów, czy oznaczanie jakości wody poprzez badania fizyko-chemiczne oraz zoobentosu. Ich celem jest budowanie multisensorycznych relacji z naturą. 

Dla uczniów nauka w terenie jest bardziej interesująca i angażująca niż tradycyjne metody nauczania. Bezpośredni kontakt z omawianą materią zachęca do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, zwiększa motywację do nauki, pozwala lepiej rozumieć i zapamiętywać materiał. Uczestnicy rozwijają kompetencje badawcze, krytycznego myślenia, zbierania i analizy danych, empatii wobec środowiska naturalnego. Pokazujemy młodzieży i nauczycielom oraz edukatorom jak można i dlaczego warto pracować w terenie. To też forma popularyzowania nauki.

Jak pracujemy?

Pokazujemy młodzieży i nauczycielom, że badania terenowe są wspaniałą przygodą, a także, jak można i dlaczego warto pracować w terenie. 

Uczymy empatii wobec środowiska naturalnego, odpowiedzialności za swoje działania, pracy zespołowej oraz krytycznego myślenia niezbędnych do budowania sprawczości. Podczas zajęć bezpośrednio rozwijamy kompetencje badawcze, zbierania i analizy danych oraz uczymy obsługi wielu technologicznych narzędzi. 

Uczymy, jak innowacyjnie realizować podstawę programową związaną z ochroną środowiska w obszarze: ochrony powietrza i klimatu, ochrony bioróżnorodności, ochrony wód i nowoczesnych technologii. Nasze programy są skonstruowane w taki sposób, by nauczyciel każdego przedmiotu mógł przeprowadzić zajęcia. 

Podpowiadamy, jak w szkole w ramach posiadanych i planowanych do zakupu rozwiązań pracowni przyrodniczo – informatycznych zorganizować przestrzeń i pracę w duchu edukacji STEAM

Uczestnicy programu poznają wiele nowoczesnych narzędzi, jak badania powierzchni kamerą termowizyjną. Ich celem jest budowanie multisensorycznych relacji z przyrodą. 

Nov 09, 2017

Pokazujemy w praktyce, jak szkoła może łączyć naukę o środowisku z kreatywnym wykorzystaniem technologii oraz że zajęcia realizowane w ramach podstawy programowej mogą być fascynujące. 

Nov 09, 2017

Moduły: ochrona powietrza i klimatu, ochrona bioróżnorodności, ochrona wód, nowoczesne technologie w ochronie środowiska. 

Nov 09, 2017
Nasze sukcesy
angażująca i nowoczesna formuła edukacyjna
umożliwia realizację podstawy programowej
projektowanie użytecznych dla klimatu rozwiązań
nowoczesne narzędzia
budowanie multisensorycznych relacji z przyrodą
laboratorium na kółkach
popularyzowanie nauki poprzez doświadczanie
uczniowie rozwijają uważność odkrywając przyrodę, która ich otacza
narzędziowe podejście do technologii
nauka w terenie jest bardziej interesująca i angażująca niż tradycyjne metody nauczania
Chcesz wiedziec więcej? Pobierz broszurę.
MobiLab: laboratorium sprawczej edukacji klimatycznej
Skontaktuj się z nami. Porozmawiajmy.
Połączmy teorię z praktyką i doświadczeniem. Skontaktuj się z nami. Działajmy razem dla dobra przyszłości dzieci i młodzieży.
Jesteśmy organizacją skupioną na działaniu!

Zobacz co osiągnęły dzieci w ramach naszych projektów - uczniowie stworzyli około 100 różnych prototypów, część z nich to wdrożone rozwiązania. Przeczytaj także o innych naszych osiągnięciach.

W jaki sposób możesz pomóc?

Wspierając naszą fundację pomagasz dzieciom wyposażając je w narzędzia i wiedzę do projektowania rozwiązań na ich lokalne problemy środowiskowe, a tym samym do walki o lepszą przyszłość świata.

Termin płatności co miesiąc

Aktualności
CodeForBlue_CNKKopernik_Warszawa_20
O wodzie w Centrum Nauki Kopernik
MobiLab_Szelment6
Trzecia edycji półkolonii dobiegła końca
3
MobiLabem pokonaliśmy ponad 2 tys. km
Zdobądź nową wiedzę. Zapisz się!
Dołącz do naszej społeczności i otrzymuj informacje o naszych nowych webinariach, podcastach, artykułach, raportach i szkoleniach. Niektóre z nich są dostępne wyłącznie dla członków newslettera!
Partnerzy flisu