Ułatwienia dostępu

Edukacja zdrowotna od września 2025 r. w polskich szkołach

Na początku lipca w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się wysłuchanie publiczne na temat nowego przedmiotu szkolnego – edukacji zdrowotnej. W spotkaniu wzięli udział ministrowie zdrowia, edukacji i sportu, a także zaproszeni eksperci z różnych instytucji, w tym NGO i uczelni. Wśród nich znalazła się dr Justyna Józefowicz, dyrektorka ds. zdrowia psychicznego i edukacji w Fundacji Code for Green, która zabrała głos w dyskusji na temat wdrożenia nowego przedmiotu.

Dr Justyna Józefowicz, przewodząca zespołowi ds. edukacji zdrowotnej w ramach sieci stowarzyszeń SOS dla Edukacji, zwróciła uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Interdyscyplinarność: Edukacja zdrowotna musi być ściśle powiązana z innymi przedmiotami. W ramach Code for Green ten model realizowany jest w programie Code for Blue – za jego pośrednictwem uczymy m.in. empatii i odpowiedzialności na zajęciach języka polskiego i przyrody.

  • Konsekwencje migracji: Edukacja musi uwzględniać wpływ migracji, również w kontekście zmian klimatycznych i ich skutków dla zdrowia społeczności.

  • Kształcenie nauczycieli: Ważne jest, kto będzie prowadził zajęcia z edukacji zdrowotnej oraz jak zostaną przygotowani nauczyciele do nowej roli.

Nowy przedmiot obejmie zagadnienia zdrowia psychicznego, fizycznego, zdrowego odżywiania, profilaktyki uzależnień oraz edukacji seksualnej, kładąc nacisk na kompleksowe podejście do zdrowia. Edukacja zdrowotna zastąpi przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie” i będzie realizowana w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz I-III szkół ponadpodstawowych.