Ułatwienia dostępu
by młodzi potrafili rozwiązywać lokalne problemy wykorzystując technologie cyfrowe.
Kształcimy nauczycieli i pomagamy przekształcać szkołę w centrum edukacji środowiskowej.
Żyjemy w turbulentnym świecie. Według badań odsetek dzieci i młodzieży zaniepokojonych zmianami środowiskowymi wzrasta drastycznie. Uczniowie otrzymują wiedzę bez narzędzi i umiejętności by im przeciwdziałać. A to oni za kilka lat będą musieli zmierzyć się z pełnym obliczem kryzysu klimatycznego.
To sprawiło, że od 2017 roku podjęliśmy wyzwanie i działamy jako Fundacja Code for Green (dawniej Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych).
Jesteśmy ekspertami, naukowcami, edukatorami, ale też rodzicami. Słyszymy głos dzieci i rozumiemy ich niepokój o przyszłość świata, dlatego aktywnie zaangażowaliśmy się w działania na rzecz zmiany polskiego systemu edukacji.
placówka posiada wdrożony model praktycznej edukacji o klimacie i środowisku oraz zna narzędzia, które do tego służą
rozwijane są kompetencje przyszłości u uczniów takie jak: sprawczość, biegłość cyfrowa, kreatywność, odpowiedzialność, współpraca itd.
podejmowane są próby zaangażowania samorządu by umozliwił młodym włączenie się w kształtowanie lokalnych polityk klimatycznych
lokalny biznes buduje poczucie sprawczości u dzieci poprzez inwestowanie w realizację ich prototypów rozwiązań problemów środowiskowych
Nasze programy opieramy o głęboko angażującą edukację praktyczną, nastawioną na szukanie rozwiązań prawdziwych lokalnych problemów. Wszystkie wpisują się w podstawę programową i szkolną rzeczywistość.
Nasze działania wynikają z realnej potrzeby otoczenia, wprowadzają wymierne, praktyczne zmiany.
Wierzymy w naszą misję i jesteśmy proaktywni.
Czujemy się odpowiedzialni za przyszłe pokolenia i stąd czerpiemy motywację do działania.
Pracujemy kaskadowo – edukujemy nauczycieli, by wiedzieli jak skutecznie przekazywać dzieciom wiedzę i narzędzia na temat sprawczej edukacji środowiskowej. Wspieramy dyrekcje i samorządy w przekształcaniu polskich szkół w centrum edukacji o środowisku. Łączymy edukację w zakresie ochrony klimatu, wód i bioróżnorodności z nowymi technologiami po to, by młodzi potrafili praktycznie rozwiązywać lokalne problemy środowiskowe.
Razem z grupą 120 nauczycieli oraz 750 uczniów opracowaliśmy innowacyjną metodę edukacji praktycznej opartą o narzędzia z zakresu: design thinking, storybased education, empatyzacji, edukacji terenowej, pracy metodą projektu czy technologii cyfrowych jak programowanie, AI i robotyka. Uczymy, jak sprawić, by uczniowie chcieli być twórcami technologii, w służbie ochrony środowiska, a nie tylko jej użytkownikami.
Nasza metoda została potwierdzona w trakcie 48 miesięcy testów w 19 polskich, czeskich i niemieckich szkołach przez ponad 6 tysięcy godzin lekcyjnych! Skuteczne jej wdrożenie w części szkół zaowocowało stworzeniem projektów dzieci m.in. ławki solarnej, aplikacji pomagającej monitorować stan wody – FLODA, płotu do retencjonowania wody, turbin prądotwórczych na blokach mieszkalnych, interaktywnych uli.
Nauczenie dzieci i młodzieży sprawczości to krok do budowania ich dobrostanu, ale też do lepszej przyszłości świata. Rozwijamy ją pomagając dzieciom wdrażać ich pomysły w życie, a także pracując nad ich empatią, kreatywnością, krytycznym myśleniem, współpracą, komunikacją i przywództwem.
Prowadzimy 8 pracowni – laboratoriów przyrodniczo-informatycznych funkcjonujących w formule szkolnego living lab – które są przykładem na to, w jaki sposób można efektywnie rozwijać kompetencje cyfrowe oraz STEAM w szkołach. Stworzyliśmy 3 przestrzenie edukacyjne przedszkolnego living lab i zakłądamy kolejne. Popularyzujemy badania terenowe wśród nauczycieli i dzieci wykorzystując do tego m.in. mobilne laboratorium przyrodniczo-informatyczne MobiLab. Pracujemy w nich metodami zwinnymi, by dostosowywać tematykę i metody do aktualnych wyzwań. Dzięki temu edukacja w naszych szkołach jest osadzona w potrzebach „tu i teraz”.
Nasze projekty realizujemy z regionalnych i krajowych programów UE (EFS, EFRR), publicznych funduszy międzynarodowych (m.in. Norway Grants, European Climate Initiative – Bundesministerium fuer Wirtschaft und Klimaschutz, Deutsche Bundesstiftung Umwelt), prywatnych funduszy polskich i międzynarodowych, w tym fundacji (m.in. terre des hommes, Volkswagen Belegschaftstiftung). Jesteśmy członkiem OFOP, SOS dla Edukacji, Koalicji Ratujmy Rzeki
Zespół Fundacji
Rada fundacji
Zobacz co osiągnęły dzieci w ramach naszych projektów - uczniowie stworzyli około 100 różnych prototypów, część z nich to wdrożone rozwiązania. Przeczytaj także o innych naszych osiągnięciach.
Siedziba:
Buda Ruska 19 c, 16 -503 Krasnopol
Biuro:
Pl. Św. Agaty 4 lok.1, 16-500 Sejny
NIP: 8442359966
KRS: 0000682455
REGON: 367582420
Więcej o finansowaniach Fundacji