Program Code for Green po raz kolejny jest patronem merytorycznym konferencji. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy przy tym projekcie prof. dr hab. Piotra Skubałę. Pan profesor razem z dr Małgorzatą Snarską-Nieznańską, Prezeską Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych będą podczas głównej sesji rozmawiali o roli Laboratoriów Przyszłości w dobie kryzysu oraz jakich tego typu miejsc i projektów potrzebujemy dziś, gdy sytuacja klimatyczna wciąż się pogarsza.
„Laboratoria nie powinny ograniczać się do fizycznej przestrzeni, np. sal szkolnych. W praktycznej edukacji musimy wyprowadzać uczniów na zewnątrz, prowadzić badania, doświadczać kontaktu z naturą, związywać uczniów z przyrodą i uwrażliwiać ich na nią” – wyjaśnia dr Małgorzata Snarska-Nieznańska Prezeska Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych.
Ambasadorki projektu Code for Green®, które na co dzień prowadzą w swoich szkołach Pracownie Projektu podczas sesji warsztatowych będą z uczestnikami rozmawiały o tym na czym polega projekt Code for Green i jaka jest jego rola w kształtowaniu młodych ludzi.
Dorota Czech-Czerniak, Anna Nowicka z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni będą mówić o metodyce pracy w kontekście elastycznych przestrzeni edukacyjnych na przykładzie pracowni Code for Green. Natomiast Paulina Zajdel i Sylwia Piórkowska ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu przedstawią przeprowadzony w ich placówce projekt ewolucji przestrzeni szkolnej i to jak zastosowano w praktyce metodologię design thinking w salach dydaktycznych. Zaczątkiem tego projektu była budowa Laboratorium Code for Green.
Zapraszamy do śledzenia transmisji online wydarzeń: https://youtu.be/nSUsHyCy_FA
O Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych
Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych (FFIS) – stawiamy na sprawczość w edukacji na rzecz środowiska.
Autorskie programy FFIS takie jak CodeForGreen®, Young Change Maker czy CodeForGreenEmbassy mają na celu wspieranie równej edukacji cyfrowej, opartej na kluczowych umiejętnościach XXI wieku oraz budowanie sprawczości, która wywoła i wpłynie na zmiany społeczne. Fundacja jest twórcą metody pracy CodeforGreen wykorzystującej m.in. Design Thinking, empatyzację, myślenie projektowe, dzięki której młodzi ludzie projektują rozwiązania informatyczne dedykowane problemom środowiskowym.
FFIS działa przede wszystkim na obszarach wiejskich oraz w małych i średnich miastach. Pomagamy przygotować młodzież, w tym szczególnie dziewczynki, do osiągnięcia autonomii, bezpieczeństwa finansowego, możliwości zawodowych opartych na osobistej odpowiedzialności za środowisko oraz otoczenie społeczne.
Programy fundacji opierają się na lokalnych uwarunkowaniach i potrzebach oraz podejmują wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju, uczestnictwa obywatelskiego, wdrażania dialogu społecznego.
FFIS na stałe współpracuje z Uniwersytetem Adama Mickiewicza i Politechniką Poznańską. Jesteśmy organizacją turkusową. Fundacja działa od 2018 roku, a jej główną siedzibą jest Buda Ruska, położona w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. www.ffis.edu.pl
O Konferencji Lepsza Edukacja
Lepsza Edukacja to konferencja, która odbywa się już od 13 lat. Podejmowane są na niej tematy związane z zastosowaniem nowoczesnych technik w procesie nauczania i wspierania nauczycieli w ich codziennej pracy. Nauczyciele i eksperci podczas spotkania wymieniają się swoją wiedzą i doświadczeniami z zakresu metodyki nauczania, nowych form edukacji, nowych wyzwań. www.lepszaedukacja.pl