Accessibility Tools

Young Dialogue Maker

Działamy na rzecz partycypacji młodzieży w procesach decyzyjnych dotyczących ich otoczenia oraz tworzeniu i wdrażaniu lokalnych polityk mitygacji i adaptacji do zmian środowiskowych. Dzieci i młodzież zdają sobie sprawę z powagi problemu zmiany klimatu i jego wpływu na życie.

Program Young Dialogue Maker rozwija umiejętności związane z komunikacją, uczestniczeniem i prowadzeniem procesów dialogowych, przywództwem i angażowaniem interesariuszy po to, by głos młodego pokolenia był słyszany przez samorząd oraz interesariuszy – mieszkańców, przedstawicieli instytucji, biznesu, organizacji pozarządowych, mediów. 

Młodzi ludzie z różnych zakątków świata angażują się w akcje protestacyjne, organizują marsze klimatyczne i starają się wpłynąć na decydentów, by ci podjęli konkretne kroki w celu ochrony środowiska. To działania z zakresu aktywizmu społecznego.

Młodzież ma nowatorskie i kreatywne pomysły, które mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań w walce ze zmianami klimatu i środowiska. Partycypacja młodzieży w procesach decyzyjnych zwiększa świadomość i odpowiedzialność młodych, przyczynia się do budowania umiejętności społecznych. Sprawia, że ta istotne grupa ma poczucie wpływu i sensu swoich działań. Rozwija aktywizm społeczny w inicjatywy oparte na współpracy. Warunkiem sukcesu w tym obszarze jest praktykowanie partycypacji nie tylko na poziomie szkoły i pracy z nauczycielami, ale również w odniesieniu do rzeczywistych procesów zachodzących w samorządach. Potrzebne do tego jest budowanie otwartości oraz zrozumienia pomiędzy młodymi a grupami decyzyjnymi np. samorządami.

 
 
Dzieci i młodzież mają prawo do swojego zdania i do wyrażania swoich obaw dotyczących zmiany klimatu. W końcu to oni będą żyć w świecie, który teraz budujemy i decyzje podejmowane teraz będą miały wpływ na ich przyszłość.
 
Dlatego ważne jest, aby wspierać młodych ludzi w ich działaniach na rzecz ochrony środowiska i słuchać ich głosu. Wspólna praca i zaangażowanie wszystkich grup wiekowych są kluczem do rozwiązania współczesnych problemów klimatycznych.
Jak pracujemy?

Aby zdefiniować Wasz lokalny problem rozmawiamy, robimy wstępne badanie potrzeb w różnych grupach interesariuszy lokalnych - szkoła, samorząd, lokalne NGO, lokalny biznes. Poznajemy i zbieramy różne perspektywy. 

Wstępna diagnoza pozwala wyłonić problem, którym chcemy się zająć. Ustalamy każdorazowo unikalną ścieżkę i plan działań uwzględniający wyzwania i szanse, jakie przed nami stoją. 

Od początku aktywnie angażujemy wszystkie grupy interesariuszy, by zwrócić uwagę na wspólny problem, który razem musimy rozwiązać. Zachęcamy do komunikacji, wymiany doświadczeń, informacji zwrotnej w duchu dialogu społecznego. 

Poznajemy case study, jak prowadzić dialog publiczny uwzględniający partycypację młodzieży w kształtowaniu lokalnej polityki w Polsce i w innych państwach. 

Rozwijamy u Młodych kompetencje związane z budowaniem odwagi, poczucia wpływu i sprawczości. Podnosimy kompetencje nauczycieli: umiejętność empatycznego słuchania, obserwacji, udzielania informacji zwrotnych, budowania środowiska współpracy, sytuacji edukacyjnej i pracy w oparciu o zasoby. Angażując samorząd, lokalny biznes i NGO pokazujemy lokalne problemy w innym świetle, poszerzamy perspektywę, pokazujemy możliwy nowoczesny model współpracy i prowadzenia konsultacji społecznych. 

Nov 09, 2017

Rozwijamy u Młodych kompetencje związane z budowaniem odwagi, poczucia wpływu i sprawczości. Podnosimy kompetencje nauczycieli: umiejętność empatycznego słuchania, obserwacji, udzielania informacji zwrotnych, budowania środowiska współpracy, sytuacji edukacyjnej i pracy w oparciu o zasoby. Angażując samorząd, lokalny biznes i NGO pokazujemy lokalne problemy w innym świetle, poszerzamy perspektywę, pokazujemy możliwy nowoczesny model współpracy i prowadzenia konsultacji społecznych. 

Nov 09, 2017

Wspólnie planujemy wydarzenie pokazujące lokalnej społeczności wzorcową współpracę wszystkich interesariuszy. 

Nov 09, 2017
Skontaktuj się z nami. Porozmawiajmy.
Małgorzata Lewandowska

Menadżerka projektów

Napisz do nas i zainicjuj dialog w Twojej okolicy na temat lokalnego problemu. Razem możemy znaleźć rozwiązanie.
Jesteśmy organizacją skupioną na działaniu!

Zobacz co osiągnęły dzieci w ramach naszych projektów - uczniowie stworzyli około 100 różnych prototypów, część z nich to wdrożone rozwiązania. Przeczytaj także o innych naszych osiągnięciach.

W jaki sposób możesz pomóc?

Wspierając naszą fundację pomagasz dzieciom wyposażając je w narzędzia i wiedzę do projektowania rozwiązań na ich lokalne problemy środowiskowe, a tym samym do walki o lepszą przyszłość świata.

Due every month

Aktualności
xr:d:DAFsWC1eTM8:3,j:1316577593834514340,t:23082308
Polkowicki Dialog Klimatyczny – 27-09-2023
Zapraszamy do galerii zdjęć z Polkowickiego Dialogu Klimatycznego, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Polkowicach. Wzięło w nim udział ok. 250 osób: przedstawiciele młodzieży z polkowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, lokalny biznes i organizacje pozarządowe, seniorzy, przedstawiciele Ratusza oraz inni mieszkańcy Polkowic, żywo zainteresowani dialogiem społecznym dot. zmian klimatu i środowiska w Gminie Polkowice.
xr:d:DAFsWC1eTM8:3,j:1316577593834514340,t:23082308
Polkowicki Dialog Klimatyczny
W ostatnich latach jesteśmy coraz częściej świadkami niespodziewanych i gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak susze, powodzie, pożary, czy katastrofy ekologiczne. Wielu z tych zjawisk dałoby się uniknąć, gdyby udało się wprowadzić pilne działania w zakresie prowadzenia polityki środowiskowej. W odpowiedzi na te potrzeby powołaliśmy Polkowicki Dialog Klimatyczny – wydarzenie, które umożliwia wymianę doświadczeń i współdziałanie przedstawicieli samorządu lokalnego, przedstawicieli świata nauki, przedsiębiorców oraz mieszkańców.
norweski-03-1053x509
YOUNG DIALOGUE AND CHANGE MAKER – BUDUJEMY DIALOG WOKÓŁ WYZWAŃ KLIMATYCZNYCH
Partnerzy projektu
Sfinansowano dzięki