Accessibility Tools
Pokonaliśmy ponad 1000 km – a to dlatego, że ze względu na niski stan wody na wielu odcinkach flisu, zmuszeni byliśmy płynąć „zygzakiem”. Zasoby wodne i problematyka tego zagadnienia była nam bliska również z innego powodu.
W 11 miastach nad Wisłą (odwiedziliśmy m.in. Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawę, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Gdańsk) zorganizowaliśmy pokazy filmu w reż. Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”.
Była to okazja do spotkań i rozmów z samą reżyserką, ale i innymi twórcami dokumentu – współautorem scenariusza Piotrem Nieznańskim i operatorem drona (jednocześnie kapitanem szkuty) – Wiktorem Strumiłło. Pokazom towarzyszyły debaty na temat dziedzictwa kulturowego oraz unikalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych Wisły i jej doliny.
Monitoring wody w Wiśle prowadziliśmy z wykorzystaniem specjalnego spławika AGUARD (BNP Paribas) z zainstalowanym urządzeniem, które umożliwiało dzięki aplikacji odczyt zasolenia wody. Wyniki wysyłane były do bazy danych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Nasze badania pokazały, że Wisła jest najbardziej zanieczyszczona w miastach, natomiast za miastami woda się oczyszcza. Myślę, że warto byłoby kontrolować odpływy deszczówki i zrzuty ścieków, nawet z oczyszczalni, które nie zawsze są właściwie monitorowane. Niezależne instytucje mogłyby regularnie sprawdzać jakość wody, co wpłynęłoby na poprawę jej stanu. Wiktor Strumiłło, kapitan szkuty
Polska to kraj o niezwykłym dziedzictwie kulturowym, a jednym z jego najbardziej fascynujących elementów jest tradycja flisactwa. Przez stulecia, kiedy transport drogowy i kolejowy nie był jeszcze rozwinięty, ta unikalna forma transportu towarów rzekami odgrywała kluczową rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym Polski.
Podczas naszej wyprawy chcieliśmy zaprezentować kontekst historyczny flisactwa, które od kilku lat znajduje się na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Rzeki to życie. Walczmy o nie do ostatniej kropli!
Zobacz co osiągnęły dzieci w ramach naszych projektów - uczniowie stworzyli około 100 różnych prototypów, część z nich to wdrożone rozwiązania. Przeczytaj także o innych naszych osiągnięciach.
Siedziba:
Buda Ruska 19 c, 16 -503 Krasnopol
Biuro:
Pl. Św. Agaty 4 lok.1, 16-500 Sejny
NIP: 8442359966
KRS: 0000682455
REGON: 367582420
Więcej o finansowaniach Fundacji